HISTORIA
MIĘDZYWYDZIAŁOWEGO
TYPOWANIA
Stare logo MT 15lat LAT ! Home2006
Międzywydziałowe Typowanie miało swoją inaugurację w UMRSl w 2006 roku, kiedy to Samozwańczy Komisarz Międzywydziałowego Typowania rozpoczął zbieranie typów wyników meczy Mistrzostw Świata w piłce nożnej pośród współpracowników w Wydziale AU, Zespole MKZ i PINB. Gracze otrzymywali punkty za prawidłowe wytypowanie zwycięzcy meczu oraz dodatkowo za poprawne określenie wyniku. Współzawodnictwo prowadzone było nie tylko pomiędzy poszczególnymi Graczami, ale również zespołowo - AU, MKZ i PINB. W kategorii Graczy zwyciężczynią okazała się Marta Odyga, zaś najlepszym zespołem - drużyna AU. Trzy pierwsze miejsca w kategoriach Graczy oraz zespołów zostały nagrodzone dyplomami.

W tym samym roku miało miejsce historyczne wydarzenie - pierwszy raz Polak pojawił się za kierownicą bolidu Formuły 1. Wówczas odbyło się pierwsze Międzywydziałowe Typowanie dotyczące wyścigów Formuły 1. Gracze typowali zwycięzców ostatnich czterech wyścigów F1 w 2006 r. oraz pozycję Roberta Kubicy na mecie. Za prawidłowe wytypowanie zwycięzcy Grand Prix Gracze otrzymywali 5 punktów, zaś za prawidłowe określenie pozycji Kubicy na mecie - 6 pkt. Dodatkowo za omyłkę w pozycji Kubicy o 1, 2 lub 3 miejsca otrzymywali odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt. Pierwsze miejsce zajął wówczas Tadeusz Kostoń pokonując Annę Rojowską i Krzysztofa Białego, którzy odebrali dyplomy za odpowiednio 2-gie i 3-cie miejsce.

2007
Rok później, kiedy Robert Kubica został już jednym z dwóch głównych kierowców zespołu BMW-Sauber, "Międzywydziałowe Typowanie F-1'07" objęło już wszystkie wyścigi sezonu. Powstał pierwszy oficjalny regulamin MT. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wyścigowego Gracze typowali wyniki ogólnej klasyfikacji kierowców oraz zespołów w czasie całego sezonu (trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach) a także pierwszą trójkę oraz pozycję Kubicy na mecie dla poszczególnych wyścigów o Grand Prix. Łącznie można było zdobyć 292 punkty. Najwięcej - 103 punkty, zdobyła Katarzyna Haarschack zajmując pierwsze miejsce przed Sławomirem Jańcem (97 pkt) i Anną Rojowską (92 pkt).

2008
W 2008 roku odbyły się kolejne dwa typowania. Jednym z nich było typowanie "ME'08" - dotyczące Mistrzostw Europy w piłce nożnej "Euro'2008". Pierwsze miejsce, z liczbą 36 pkt, zajęła Hanna Gładysz, która jako jedyna prawidłowo wytypowała Mistrza Europy. Za Nią uplasowała się Marta Sojka (30 pkt) oraz zajmujący ex equo 3 miejsce Anna Rojowska i Sławomir Janiec (29 pkt).
Odbyło się również tradycyjne Międzywydziałowe Typowanie "F-1'08" - obejmujące wyścigi Formuły 1. Po zliczeniu punktów za typy wyników poszczególnych Grand Prix w tym sezonie, a także punktów za typy pierwszych trójek kierowców i konstruktorów w całym sezonie 2008, pierwsze miejsce po zdobyciu łącznych 133 punktów zajął Krzysztof Biały. Cztery punkty mniej (129) zgromadziła zajmująca drugie miejsce - Marcela Ścieszka, zaś przy pomocy punktów za typy pierwszych trójek kierowców i konstruktorów w całym sezonie, na najniższy stopień podium z łączną sumą punktów 124 "wskoczyła" Janina Zmuda.
Gratuluję !

2009
W roku 2009 w czasie Międzywydziałowego Typowania "F-1'09" obowiązywał nowy regulamin. Różnicy podległ głównie sposób typowania wyników poszczególnych Grand Prix: Gracze nie typowali jedynie pierwszej trójki, lecz pierwszą ósemkę oraz tradycyjnie pozycję na mecie Roberta Kubicy. Punktacja pozwalała w czasie jednego Grand Prix zdobyć aż 55 punktów, co wpłynęło na urozmaicenie gry. Przed rozpoczęciem sezonu Gracze tradycyjnie typowali pierwsze trójki kierowców oraz zespołów w całym sezonie. W zaciętej walce zwyciężyła Anna Rojowska zdobywając 223 punkty. Drugie miejsce zajęła Marta Sojka (212 punktów) wyprzedzając po ostatnim Grand Prix Magdę Rojowską (205 punktów).

2010
Rok 2010 to już piąty rok typowania wyników wyścigów Formuły 1. Zgodnie z regulaminem opartym na zasadach z zeszłego roku typuje się pierwszą trójkę kierowców i zespołów w całym sezonie oraz pierwsze ósemki i pozycję Roberta Kubicy w poszczególnych Grand Prix. Niewielkie zmiany w naszym typowaniu, za to dość duże w Formule 1. Startowało 12 zespołów (24 samochody), w tym kilka całkiem nowych. Robert Kubica zasiadł w tym roku w żółtym bolidzie zespołu Renault, a ścigał się na 19-tu szybkich torach. Jedną z najważniejszych zmian zasad w Formule 1 stał się zakaz tankowania przez cały przebieg wyścigu... Zwycięzcami w typowaniu w tym sezonie były Marta Sojka (1 miejsce), Anna Rojowska (2 miejsce) i Marcela Ścieszka (3 miejsce).

2016
Tradycyjnie odbyło się typowanie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Komisarzowi Typowania w tym roku pomagała "Właściwa Osoba", w której obowiązki wcielił się Tomasz Leszczyna. Laureatów typowania było dużo. Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Kręcioch-Bałabuch. Na drugim stopniu podium ex equo stanęli Joanna Odyga i Krzysztof Biały, a trzecią lokatą podzieliły się Marta Nikodem i Marzena Musiał.

2018
W 2018 roku w Rosji odbyły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. A w Rudzie Śląskiej oczywiście związane z tym typowanie. Jak dwa lata wcześniej, na niższych stopniach podium stanęły po dwie osoby - drugie miejsce - Marta Sojka i Tomasz Leszczyna, a trzecie miejsce - Marta Nikodem i Sławomir Janiec. Zwycięstwo odniósł kolega z PINBu - Piotr Piechota.

2019
Po latach oderwania od Formuły 1 spowodowanych wypadkiem w 2011 r. w trakcie rajdu we Włoszech, do bolidu Formuły 1 powrócił Robert Kubica. Jako kierowca zespołu Williams, borykającego się z problemami, zazwyczaj zamykał niestety stawkę wyścigową. Udało mu się jednak zdobyć 1 punkt w sezonie. Pod jego koniec zrezygnował jednak ze ścigania w bolidzie Williamsa. Nie przeszkodziło to dokończyć MT Formuły 1, które zwyciężył Jakub Kowol zdobywając oprócz dyplomu medal oraz nowość - przechodni puchar Mistrza Formuły 1 Wydziału Urbanistyki i Architektury. Drugie miejsce zdobyła Izabela Wrzosek. Dyplom za trzecie miejsce sam sobie wręczył Komisarz - Daniel Nowok.

2020
Początek sezonu Formuły 1 w 2020 roku do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania z powodu pandemii Covid-19, która objła cały świat. Sezon miał się rozpocząć 15 marca, jednak tuż przed pierwszym weekendem zdecydowano odsunąć wyścigi w czasie. Pierwszy wyścig odbył się zatem dopiero 5 lipca. Początkowo przewidywano tylko 8 wyścigów, jednak później dodano dwa, potem trzy a na koniec jeszcze cztery. Ostatecznie odbyło się 17 wyścigów, z których ostatni miał miejsce 13 grudnia. W tym roku zmianie uległ także regulamin typowania. Oprócz pierwszych trójek kierowców i zespołów gracze typowali w każdym Grand Prix kierowców, którzy zajmą punktowane miejsca (od 1 do 10), kierowcę, który zdobędzie punkt za najszybsze okrążenie a także liczbę samochodów, które nie ukończą biegu. W regulaminie pojawiła się również zmiana spowodowana dziwną sytuacją z 2019 roku, kiedy to Komisarz sam sobie wręczył dyplom. Nowy zapis stanowi, że w przypadku zdobycia przez Komisarza premiowanego dyplomem miejsca, odstępuje je na rzecz osoby/osób, które znalazły się na niższych lokatach, jednak w zamian ...za ciastko. Jak się okazało, dwie osoby musiały "wykupić się" ciastkiem - Patrycja Busse (IIm) i Magda Rojowska (IIIm). Puchar przechodni trafił do zwycięzcy - Adriana Mrozka.

2021
W tym roku mija 15 lat od pierwszego międzywydziałowego typowania wyścigów Formuły 1 ! Trwa już typowanie Formuły 1 a w przygotowaniu typowanie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zapraszamy do zabawy !

Galeria

Dyplom F-1'06 Dyplom F-1'07 Laureaci F-1'07 Dyplom ME'08 Laureaci ME'08 Dyplom F-1'08 Laureaci F-1'08 Ostateczne wyniki 2009 Dyplom F-1'09 Zwyciężczyni F-1'09